Discount Price Glass Cosmetic Storage Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Empty Aluminum Perfume Bottle
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
Our firm sticks to the basic principle of "Quality is the life of your company, and status will be the soul of it" for Discount Price Glass Cosmetic Storage Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: London , Jakarta , Macedonia , We've been always creating new technology to streamline the production, and give products with competitive prices and high quality! Customer satisfaction is our priority! You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We are going to present our best service to satisfy all your needs! Remember to contact us right away!
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 200ml PE...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
Manufacturing Companies for Decorativ Perfume B...
-
100% Original Aluminium Round Jar - 5ml / 6ml ...
-
Manufactur standard Clear Plastic Bottles - 15...
-
High Quality for Beauty Containers - 400ml alu...









