2017 Latest Design Luxury Plastic Jar - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | ZY50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 36 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
Good quality To start with,and Purchaser Supreme is our guideline to offer the top service to our customers.Presently, we've been seeking our best to be amongst the top exporters inside our industry to fulfill consumers extra need to have for 2017 Latest Design Luxury Plastic Jar - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Monaco , Guatemala , Washington , We have sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Well-designed Cosmetic Cream Aluminum Jar - bu...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 250ml ...
-
OEM/ODM Supplier Sampling Glass Perfume Spray B...
-
Factory made hot-sale Airtight Plastic Cream Ja...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 400ml a...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 10...


