Chinese Professional Aluminum Liner Cream Jar - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
We emphasize progress and introduce new merchandise into the market each and every year for Chinese Professional Aluminum Liner Cream Jar - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bhutan , Muscat , Guyana , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad and create a great future together.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
OEM/ODM Supplier Double Layer Plastic Cream Jar...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 15ml small...
-
Top Quality Kosmetiska Flaskor - Factory price...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - J...
-
Fast delivery Body Mist Bottle - 50g economic ...
-
Wholesale Price China Cosmetic Jar Powder Brush...











