China wholesale Perfume Bottle - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
We always work as a tangible team to ensure that we can provide you with the best quality and the best price for China wholesale Perfume Bottle - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Saudi Arabia , Oman , Latvia , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we are striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
China wholesale Pocket Spray Bottle - AJ-05 se...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - ...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bot...

