China wholesale Cream Empty Container - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Essential Oils To Combat Anxiety | Aluminum Perfume Bottle
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
Every single member from our higher effectiveness product sales staff values customers' requires and organization communication for China wholesale Cream Empty Container - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Los Angeles , Canada , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, be sure to click the button to acquire additional nformation.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - 30ml 80ml pr...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 350ml ...
-
Factory selling Surface Engraved Bamboo Cosmeti...
-
Fast delivery Pet Skin Cream Jar - 400ml alumi...
-
Hot sale Factory Frosted Glass Perfume Bottles ...




