OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Victoria , Southampton , Now, with the development of internet, and the trend of internationalization, we've got decided to extend business to overseas market. With the propose of bringing more profits to oversea customers by providing directly abroad. So we have changed our mind, from home to abroad, hope to give our customers more profit, and looking forward to more chance to make business.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
Cheap price Spray Bottle Cosmetic - 24/410 alu...
-
2017 Latest Design Plastic Jars And Screw Top L...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 200ml gold a...
-
Good Quality Bamboo Cream Cosmetic Jar - 30g /...
-
factory customized Plastic Square Jar - 500ml ...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml...











