China wholesale Cream Empty Container - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
You Can’t Smell the Internet | The Business of Beauty, BoF Professional | Custom Perfume Bottles
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we are going to build a prosperous future jointly with your esteemed company for China wholesale Cream Empty Container - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: US , Miami , Lyon , Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant experienced knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality goods, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to present you create new value .
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 400ml a...
-
Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bot...
-
Discount Price Acrylic Jars And Lids - 150ml P...
-
OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz alu...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...


