Good quality Aluminium Bottles - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Always customer-oriented, and it's our ultimate target to be not only the most reliable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for Good quality Aluminium Bottles - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , New Zealand , Zurich , We provide good quality but unbeatable low price and the best service. Welcome to post your samples and color ring to us .We will produce the goods according to your request. If you are interested in any products we offer, please feel free to contact us directly by mail, fax, telephone or internet. We are here to answer your questions from Monday to Saturday and looking forward to cooperating with you.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Renewable Design for Ball Cosmetic Jar - AJ-04...
-
One of Hottest for White Aluminum Jar - 330ml ...
-
100% Original Stackable Storage Canister Jar - ...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...











