Factory directly Energy Drink Bottle - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Our pursuit and company goal is to "Always satisfy our customer requirements". We continue to develop and design superior quality products for both our old and new customers and achieve a win-win prospect for our clients as well as us for Factory directly Energy Drink Bottle - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Ukraine , Gabon , We have more than 8 years of experience in this industry and have a good reputation in this field. Our products have won praise from customers worldwide. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 400m...
-
Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottl...
-
Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars -...
-
PriceList for Cosmetics Eye Cream Jars - 6 ml ...
-
factory customized Plastic Square Jar - 500ml ...
-
China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50...



