China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Custom Perfume Bottles
We are commitment to offer the competitive price ,outstanding products quality, as well as fast delivery for China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Juventus , Finland , Juventus , We are committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 10...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 500...
-
Best Price for 15g 30g 50g 100g Cosmetic Cream ...
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...
-
Ordinary Discount Custom Drink Bottle - 15ml /...
-
Well-designed Atomizer Perfume - 250ml aluminu...











