Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | Custom Perfume Bottles
Our well-equipped facilities and exceptional good quality manage throughout all stages of production enables us to guarantee total shopper satisfaction for Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Florida , Dubai , Bulgaria , With the intensified strength and more reliable credit, we are here to serve our customers by providing the highest quality and service, and we sincerely appreciate your support. We will endeavor to maintain our great reputation as the best products supplier in the world. If you have any questions or comments, please contact with us freely.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
18 Years Factory Empty Perfume Srpray Bottle - ...
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...
-
OEM/ODM Manufacturer Car Perfume Bottle - 4 oz...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - 1...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Hot sale Refillable Perfume Bottle - 500ml lux...

