Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 25ml aluminum spray bottle for lens cleaner – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-25A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 72 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 25 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | 10ml Perfume Bottle
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
We always think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and the living for Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 25ml aluminum spray bottle for lens cleaner – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Jeddah , Albania , Since the establishment of our company, we've realized the importance of providing good quality goods and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question points they do not understand. We break down these barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
Short Lead Time for High Quality Cosmetic Jar -...
-
OEM Supply Acrylic Jar Cosmetic Jar - 350ml fa...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...
-
Discount wholesale 35g Skin Care Cream Jar - 1...
-
Best Price for 1 Oz Pp Cream Jar - 250ml luxur...
-
Professional China Cosmetic Jar 100g - 3ml / 6...











