Massive Selection for Empty Acrylic Cream Jar - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Empty Aluminum Perfume Bottle
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
Along with the "Client-Oriented" small business philosophy, a rigorous high-quality handle system, highly developed producing machines and a powerful R&D group, we always supply high-quality products and solutions, fantastic services and aggressive costs for Massive Selection for Empty Acrylic Cream Jar - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Iran , Tanzania , We have been committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
professional factory for Jar With Clamp Lid - ...
-
factory Outlets for Solid White 1oz Plastic Pp ...
-
2017 China New Design Care Cream Use Glass Cosm...
-
Discount Price Acrylic Jars And Lids - 150ml P...
-
Bottom price Round Double Walled Cream Jar - A...











