Big Discount Cosmetic Cream Plastic Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
No matter new consumer or outdated shopper, We believe in lengthy expression and trusted relationship for Big Discount Cosmetic Cream Plastic Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Philippines , Mexico , We are proud to supply our products to every costumer all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
Hot Sale for Eco Cosmetic Container - 50g clea...
-
professional factory for Black Glass Perfume Bo...
-
Ordinary Discount Luxury Bamboo Plastic Jars - ...
-
PriceList for High Quality Sprayer Bottle - JA...
-
PriceList for Glass Perfume Bottle 50ml - 8ml ...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...


