OEM China Empty Vitamin Supplement Bottles - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
No matter new buyer or old purchaser, We believe in long expression and trusted relationship for OEM China Empty Vitamin Supplement Bottles - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canberra , Honduras , Slovakia , Our expert engineering team will generally be prepared to serve you for consultation and feedback. We're able to also give you with free of charge samples to meet your requirements. Best efforts will likely be produced to provide you the best service and merchandise. When you are keen on our business and items, make sure you speak to us by sending us emails or call us quickly. In an effort to know our merchandise and company extra, you may come to our factory to view it. We'll generally welcome guests from all over the world to our business to create business relations with us. Be sure to feel cost-free to speak to us for small business and we believe we are going to share the best trading experience with all our merchants.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
factory low price Essential Oils Aluminum Bottl...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 400m...
-
Good User Reputation for Blue Pill Bottle - 25...
-
2017 High quality Cosmetic Jar Empty Packaging ...
-
Best Price on 20ml Credit Card Perfume Bottle -...
-
Factory made hot-sale Cosmetic Cream Glass Jars...

