China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | Bob Vila Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | 10ml Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
To get the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and much more skilled crew! To reach a mutual benefit of our prospects, suppliers, the society and ourselves for China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , Lebanon , Muscat , We're your reliable partner in the international markets of our products and solutions. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. The continual availability of high grade solutions in combination with our excellent pre- and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We're willing to cooperate with business friends from at home and abroad, to create a great future. Welcome to Visit our factory. Looking forward to have win-win cooperation with you.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 50g e...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 6 ml ...
-
Ordinary Discount Cheap Recycled Plastic Cosmet...
-
8 Year Exporter China Suppliers Perfume Bottles...
-
Europe style for Empty Aluminum Cosmetic Cream ...
-
OEM Customized Pet Venetian JarsCosmetic Packag...



