Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
continue to enhance, to be certain solution top quality in line with market and buyer standard requirements. Our corporation has a excellent assurance program are actually established for Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Bogota , Liberia , In order to meet our market demands, we have paied more attention to the quality of our products and services. Now we can meet customers' special requirements for special designs. We persistently develop our enterprise spirit "quality lives the enterprise, credit assures cooperation and keep the motto in our minds: customers first.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
High reputation Perfume Bottle 5ml - 300ml thi...
-
Reasonable price for Small Cream Jar 10g - 200...
-
Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum...
-
factory Outlets for Bamboo Plastic Jars - 20 m...
-
Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inne...
-
Factory wholesale 80g Aluminum Jar - 10ml / 12...


