China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Novichok perfume bottle ‘had enough nerve agent to kill 4,000 people’ | Custom Perfume Bottles
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , South Korea , Croatia , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the items. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality items and have the ability to develop new merchandise to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Airless Jar - 50...
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...
-
Hot New Products Body Cream Container - 3ml / ...
-
OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 750...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
Wholesale Colorful Cosmetic Container - 500ml ...



