Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 58 g |
| Capacity | 20 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Kuala Lumpur , Jamaica , Our mission is to deliver consistently superior value to our customers and their clients. This commitment permeates everything we do, driving us to continuously develop and improve our products and the processes to fulfill your needs.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Excellent quality Amber Cream Glass Jar - 200m...
-
Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - ...
-
factory low price Plastic Cream Mask Jar - AJ-...
-
Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml ...
-
2017 Good Quality Crystal Cream Jar - 30g colo...
-
Professional Design Perfume Bottle Spray - 5ml...

