Wholesale Price Airless Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
We always believe that one's character decides products' quality, the details decides products' high-quality ,together with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE crew spirit for Wholesale Price Airless Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Danish , Croatia , Over the years, with high-quality solutions, first- class service, ultra-low prices we win thee trust and favor of customers. Nowadays our products sell all over the domestic and abroad. Thanks for the regular and new customers support. We offer high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
Popular Design for Spray Glass Bottle - 14 oz ...
-
Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 40ml al...
-
Factory Promotional Ball-shaped Cosmetics Cream...
-
Hot sale Silicone Travel Bottles - 620ml gold ...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 250ml a...











