Cheapest Price Glass Perfume Bottles China - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | Plastic Cosmetic Jar
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Empty Aluminum Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for Cheapest Price Glass Perfume Bottles China - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lebanon , Libya , India , We always insist on the management tenet of "Quality is First, Technology is Basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
-
18 Years Factory Car Air Freshener Bottle - 50...
-
Popular Design for Plastic Container - 300ml n...
-
Discount wholesale Cube Shape Perfume Spray Bot...
-
Best quality Aluminum Perfume - 250ml high qua...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...
-
750ml Aluminum Bottle Factories - Black Color ...











