Best Price for Children Cream Jars - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
We are convinced that with joint efforts, the business between us will bring us mutual benefits. We can assure you product quality and competitive price for Best Price for Children Cream Jars - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Irish , Jordan , Our items are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our merchandise and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Factory best selling Luxury Cream Jar - 400ml ...
-
Short Lead Time for Cosmetic Jars With Black Ca...
-
Fast delivery Cosmetic Containers With Lids - ...
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...
-
OEM/ODM China Glass1oz Cosmetic Jar - 5g mini ...

