Ordinary Discount Small Plastic Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
Assume full responsibility to meet all demands of our clients; achieve continuous advancements by promoting the growth of our clients; become the final permanent cooperative partner of clients and maximize the interests of clients for Ordinary Discount Small Plastic Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sevilla , Slovak Republic , Gambia , With the principle of win-win, we hope to help you make more profits in the market. An opportunity is not to be caught, but to be created. Any trading companies or distributors from any countries are welcomed.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Bottom price 5ml Glass Bottle - AJ-04 series a...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 28...
-
High Quality for Beauty Containers - 400ml alu...
-
High Quality Solid Air Freshener Plastic Contai...
-
High Quality Cosmetic Loose Powder Sifter Jar -...
-
High reputation Opal White Glass Jar - JA-5-1 ...

