Trending Products China Made Cosmetics Cream Glass Bottles - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
We goal to see good quality disfigurement within the manufacturing and provide the most effective support to domestic and overseas shoppers wholeheartedly for Trending Products China Made Cosmetics Cream Glass Bottles - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mozambique , Mombasa , Latvia , Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
OEM/ODM Manufacturer Loose Powder Case - 6 ml ...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 10...
-
Discount Price Double Wall Plastic Pet Jar - 6...
-
factory low price Essential Oils Aluminum Bottl...
-
2017 New Style Wholesale 5ml Eye Cream Jar - 3...

