OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
We attempt for excellence, company the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator company for personnel, suppliers and customers, realizes price share and continual marketing for OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Gambia , Norwegian , We are sticking to excellent quality, competitive price and punctual delivery and better service, and sincerely hope to establish long-term good relationships and cooperation with our new and old business partners from all over the world. Sincerely welcome you to join us.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Good User Reputation for Cheap Glass Jars - AJ...
-
OEM/ODM Factory Airless Aluminum Bottle - 500m...
-
Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Sp...
-
Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - ...
-
Factory wholesale Twist Perfume Bottle - 42mm ...
-
OEM/ODM Manufacturer Plastic Card Perfume Bottl...

