Cheapest Price Cosmetic Packing Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Always customer-oriented, and it's our ultimate goal to get not only by far the most reputable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for Cheapest Price Cosmetic Packing Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brazil , Kuwait , Ghana , Our products are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our products and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - alu...
-
China wholesale 100 Freshener Bottle - JA-3-1 ...
-
Renewable Design for Plastic Jar Container - 1...
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 200ml alu...
-
China Supplier High Quality Cosmetic Cream Jar ...




