Cheapest Price 25ml Glass Perfume Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
The key to our success is "Good Product Excellent, Reasonable Rate and Efficient Service" for Cheapest Price 25ml Glass Perfume Bottle - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: luzern , London , Irish , We have gained a lot of recognition among customers spread all across the world. They trust us and always give repetitive orders. Furthermore, mentioned below are some of the major factors that have played significant role in our tremendous growth in this domain.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Factory Price For 30ml Perfume Bottles - 50ml ...
-
OEM China Glass Perfume Bottles - 100ml PP pla...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 15...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Energy Dri...
-
High Quality for Oval Plastic Bottle - 480ml l...
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...











