Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Fragrance industry must adapt to come up smelling like roses, Life & Culture | Plastic Cosmetic Jar
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
We have a highly efficient team to deal with inquiries from customers. Our goal is "100% customer satisfaction by our product quality, price & our team service" and enjoy a good reputation among clients. With many factories, we can provide a wide range of Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greece , Guyana , Bolivia , In the new century, we promote our enterprise spirit "United, diligent, high efficiency, innovation", and stick to our policy"basing on quality, be enterprising, striking for first class brand". We would take this golden opportunity to create bright future.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Factory source Pet Spary Amber Bottle - 100ml ...
-
Well-designed Cream Jar For Hair Wax - 330ml c...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...
-
OEM Factory for Bamboo Lid Cosmetic Jar - JA-5...
-
Good User Reputation for Small Glass Jars For F...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 250ml a...




