Quality Inspection for 50g Cosmetic Cream Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Oud Ispahan by Christian Dior (2012) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for Quality Inspection for 50g Cosmetic Cream Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Algeria , Ghana , Based on our automatic production line, steady material purchase channel and quick subcontract systems have been built in mainland China to meet customer's wider and higher requirement in recent years. We are looking forward to cooperating with more clients worldwide for common development and mutual benefit!Your trust and approval are the best reward for our efforts. Keeping honest, innovative and efficient, we sincerely expect that we can be business partners to create our brilliant future!
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Special Price for Empty Plastic Loose Powder Cr...
-
Factory wholesale Cream Glass Jars - 6 ml bull...
-
Bottom price Credit Card Perfume Bottle - 300m...
-
Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - JA-3-1 seri...
-
High Quality for Oval Plastic Bottle - 480ml l...
-
High Quality Mini Glass Perfume Bottles - 15g ...

