Low price for 50ml Deodorant Glass Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
We persist with the principle of "quality 1st, assistance initially, continual improvement and innovation to meet the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the standard objective. To great our service, we present the products and solutions while using the very good top quality at the reasonable cost for Low price for 50ml Deodorant Glass Perfume Bottle - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Turkmenistan , Naples , Our company abides by the management idea of "keep innovation, pursue excellence". On the basis of assuring the advantages of existing products, we continuously strengthen and extend product development. Our company insists on innovation to promote the sustainable development of enterprise, and make us become the domestic high-quality suppliers.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Hot Sale for Empty Plastic Cream Jar For Cosmet...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 1...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150m...
-
OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 250...
-
Factory source Metal Aluminum Jar - 420ml empt...
-
Top Suppliers Cream Jar Made In China - 300ml ...




