Bottom price Aluminum Jar With Window - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
To be able to give you benefit and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our greatest service and products for Bottom price Aluminum Jar With Window - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Ecuador , Borussia Dortmund , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we've gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Renewable Design for Aluminum Perfume Bottles -...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 14 oz ...
-
2017 High quality Empty Jars For Sale - 5 ml b...
-
Factory selling Pp Baby Cream Jar - 5ml / 8ml ...
-
Popular Design for Vintage Perfume Bottle - 30...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - 33cl alum...

