Factory directly supply 50g Pp Cream Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
We emphasize advancement and introduce new products into the market each year for Factory directly supply 50g Pp Cream Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Mauritius , Tajikistan , Make sure you genuinely feel free to send us your requirements and we are going to respond for you asap. We now have got a skilled engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent to suit your needs personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, be sure to seriously feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd objects. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is really our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
2017 China New Design Aluminium Refillable Perf...
-
2017 Good Quality Pet Plastic Spray Bottle - 5...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 100ml...
-
Good Quality Glass Jars White - 24/410 oxidate...
-
Factory Outlets 7ml Cosmetic Glass Jar - JA-3-...
-
Factory directly supply Skin Care Cream Jar - ...











