Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
Along with the "Client-Oriented" enterprise philosophy, a rigorous high-quality control process, superior production products along with a robust R&D group, we constantly deliver premium quality products, exceptional solutions and aggressive costs for Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Maldives , Swiss , Australia , Providing Quality Products, Excellent Service, Competitive Prices and Prompt Delivery. Our products are selling well both in domestic and foreign markets. Our company is trying to be one important suppliers in China.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Factory Free sample Empty Glass Bottles For Sal...
-
OEM Factory for Empty Mini Spray Perfume Bottle...
-
Competitive Price for Small Aluminum Box - 600...
-
China Gold Supplier for Rectangle Glass Perfume...
-
Short Lead Time for Aluminum Tin Jars - 480ml ...
-
Trending Products Cosmetic Cream Jar 3g 5g - 5...











