Big Discount Plastic Spary Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Sticking towards the principle of "Super High-quality, Satisfactory service" ,We've been striving to become a superb business partner of you for Big Discount Plastic Spary Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: kazakhstan , Brazil , Kyrgyzstan , Our products are very popular in the word, like South American, Africa, Asia and so on. Companies to "create first-class products" as the goal, and strive to provide customers with high quality products, provide high-quality after-sales service and technical support, and customer mutual benefit, create a better career and future!
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Big Discount Test Pufume Bottles - 120ml silve...
-
Fast delivery Cosmetic Containers With Lids - ...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 250m...
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 6ml...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...











