Best-Selling Metal Lid - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Shiseido and DDF launch new Narciso Rodriguez fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | 10ml Perfume Bottle
With our abundant experience and considerate products and services, we have been recognized to be a reputable supplier for a lot of global consumers for Best-Selling Metal Lid - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Australia , Italy , We have a good reputation for stable quality products, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Europe style for Good Reputation Perfume Bottle...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
Reasonable price for Plastic Jars For Cosmetics...
-
Factory wholesale 5g Cosmetic Cream Jar - 250m...
-
Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 80 ml gol...
-
Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml aluminum ...

