Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
Essential Oils To Combat Anxiety | Aluminum Perfume Bottle
We not only will try our greatest to offer superb companies to just about every buyer, but also are ready to receive any suggestion offered by our shoppers for Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Irish , Peru , Croatia , Now, we are trying to enter new markets where we do not have a presence and developing the markets we have now the already penetrated. On account of superior quality and competitive price , we'll be the market leader, be sure to don??¥t hesitate to contact us by phone or email, if you are interested in any of our solutions.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
High reputation Plastic High Quality Cream Jar ...
-
Factory Promotional High Quality Plastic Cream ...
-
Factory made hot-sale Beautiful Acrylic Cute Cr...
-
Super Lowest Price Unique Cosmetic Containers -...
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...
-
China wholesale Aluminum Glass Jar - AJ-09 ser...











