2017 New Style Plastic Jars 200ml - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Our target should be to consolidate and improve the high-quality and repair of current goods, in the meantime regularly produce new solutions to meet unique customers' needs for 2017 New Style Plastic Jars 200ml - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Hungary , Mali , We care about every steps of our services, from factory selection, product development & design, price negotiation, inspection, shipping to aftermarket. We have implemented a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our products have been strictly inspected before shipment. Your Success, Our Glory: Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
Wholesale Dealers of Aluminum Cap Plastic Pet J...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
Chinese Professional Hand Blown Glass Perfume S...
-
Reasonable price 3g 5g Cosmetic Cream Jars - 5...
-
Cheapest Factory Matte Black Perfume Bttle - 8...
-
Chinese wholesale Plastic Cosmetic Jars Factory...




