Best-Selling Custom Dropper Bottles - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Palette Naturals has arrived and fragrance ingredient labeling will never be the same Menu Back to Back to Back to Back to Back to Back to Back to Send Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Google Plus Follow us on LinkedIn Send contact | Empty Aluminum Perfume Bottle
Cosmetics pot is first with 100% PCR PP content | 10ml Perfume Bottle
The shopper satisfaction is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and repair for Best-Selling Custom Dropper Bottles - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Houston , Ethiopia , panama , With well educated, innovative and energetic staff, we are responsible for all elements of research, design, manufacture, sale and distribution. By studying and developing new techniques, we are not only following but also leading fashion industry. We listen attentively to the feedback from our customers and provide instant replies. You will instantly feel our professional and attentive service.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 14 oz scre...
-
2017 New Style Small Packaging Cosmetic Cream J...
-
8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - 300ml new ...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle -...
-
Factory directly supply Colorful Cream Jars - ...
-
Factory supplied 30g Cosmetic Cream Jar - 100m...




