Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
We are proud of the superior customer gratification and wide acceptance due to our persistent pursuit of top of the range both of those on merchandise and service for Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madras , Paraguay , moldova , We only supply quality products and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom products etc that can according to customer's requirement.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml ...
-
factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - ...
-
Fast delivery Mini Perfume Bottle - 50ml alumi...
-
Factory Price For Glass Jar With Screw Top Lid ...
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 30ml...
-
Top Suppliers Acrylic Refillable Perfume Spray ...











