PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
Essential Oils To Combat Anxiety | Aluminum Perfume Bottle
We believe that long expression partnership is often a result of top of the range, value added service, prosperous encounter and personal contact for PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Wellington , Colombia , Belize , To win customers' confidence, Best Source has set up a strong sales and after-sales team to provide the best product and service. Best Source abides by the idea of "Grow with customer" and philosophy of "Customer-oriented" to achieve cooperation of mutual trust and benefit. Best Source will always stand ready to cooperate with you. Let's grow together!
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 7...
-
Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 50...
-
Well-designed Skin Care Flat Double Wall Pp Cre...
-
Factory Cheap Hot Plastic Perfume Bottle - 7ml...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Wholesale Price China Empty Ball Cosmetic Jar -...




