Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
go on to boost, to be certain item quality in line with market and buyer standard demands. Our firm has a excellent assurance procedure happen to be established for Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Benin , French , Holland , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products at the best prices to different markets. Our company has already set up a professional, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Reasonable price for Gray Perfume Bottles - 40...
-
Trending Products Plastic Cosmetic Jars 100g - ...
-
Best Price on Cosmetic Plastic Jars 5g 10g - 6...
-
Factory Price Hotsale Cosmetic Packing Bottle A...
-
Ordinary Discount White Square Cream Jar - AJ-...
-
Professional Design 30g Aluminum Cream Jars - ...


