OEM/ODM Supplier Supplement Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Shiseido and DDF launch new Narciso Rodriguez fragrance | Plastic Cosmetic Jar
We usually continually offer you the most conscientious consumer services, along with the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for OEM/ODM Supplier Supplement Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cologne , Japan , Greece , We supply professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound products with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jars - ...
-
Well-designed Aluminum Spray Bottle - 250ml al...
-
Fixed Competitive Price Wholesale Cosmetic Jar ...
-
Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml gold al...
-
Factory wholesale Pp Cosmetic Bottles - 650ml ...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 15ML 30M...



