Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottles - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | Aluminum Perfume Bottle
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
We usually believe that one's character decides products' high quality, the details decides products' excellent ,with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE staff spirit for Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottles - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Seychelles , UK , New York , More than 26 years, Professional companies from all over the world take us as their long-term and stable partners. We are keeping durable business relationship with more than 200 wholesalers in Japan, Korea, USA, UK, Germany, Canada, France, Italian, Poland, South Africa, Ghana, Nigeria etc.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
China Cheap price 30g 50g 100g Empty Cosmetic G...
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 50...
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
Cheap PriceList for Black Crystal Perfume Bottl...
-
Factory directly supply Skin Care Cream Jar - ...
-
Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles G...


