Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Based on domestic market and expand overseas business" is our improvement strategy for Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Kuala Lumpur , Salt Lake City , Although continuous opportunity, we have now now developed serious a friendly relationship with many oversea merchants, such as ones through Virginia. We securely assume that the merchandise regarding t shirt printer machine is often good through a great number of having its good quality and also cost.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
8 Year Exporter Skin Care Cream Use 5g Cosmetic...
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...
-
Popular Design for Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
Cheap PriceList for Pet Jar Aluminium Cap - 24...
-
Factory Free sample Plastic Pet Jar 50g - 20 m...
-
Excellent quality Empty Cosmetic Plastic Jar - ...

