Factory Promotional Acrylic Plastic Bottle - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
We now have a skilled, performance team to supply good quality services for our consumer. We often follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Factory Promotional Acrylic Plastic Bottle - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philadelphia , Burundi , Ireland , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our solutions are extensively used in beauty and other industries. Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - 800ml go...
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
Reasonable price for 20ml Empty Perfume Bottle ...
-
Well-designed Health Care Plastic Bottle - 30g...
-
Factory Supply Aluminium Cosmetic Bottle - 400...
-
Special Price for Plain Small Bottles - 47mm g...




