Best Price for 1 Oz Pp Cream Jar - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 106 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
With reliable quality process, good reputation and perfect customer service, the series of products produced by our company are exported to many countries and regions for Best Price for 1 Oz Pp Cream Jar - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Madrid , Swiss , Excellent quality comes from our adherence to every detail, and customer satisfaction comes from our sincere dedication. Relying on advanced technology and industry reputation of good cooperation, we try our best to provide more quality products and services to our customers, and all of us are willing to strengthen exchanges with domestic and foreign customers and sincere cooperation, to build a better future.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Good Wholesale Vendors Oem Refillable Perfume B...
-
Wholesale Price New Design Square Glass Perfume...
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 5g / 10g ...
-
Factory Price Acrylic Cute Cream Jar - 50g eco...
-
OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 250...











