Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
The very rich projects management experiences and one to one service model make the high importance of business communication and our easy understanding of your expectations for Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zambia , Turin , Malawi , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 47mm ...
-
Factory making Medical Cream Jar - 30g colorfu...
-
Lowest Price for Aluminum Liquor Bottle - 3ml ...
-
Reasonable price for Plastic Cream Jar 10ml - ...
-
Special Design for Glass Jars With Hinged Lids ...
-
OEM Supply Aluminum Spray Bottle - Small pill ...











