Super Purchasing for Black Acrylic Cream Jar - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
Léa Seydoux is the face of new Louis Vuitton perfume campaign | Plastic Cosmetic Jar
We are proud of the superior customer gratification and wide acceptance due to our persistent pursuit of top of the range both of those on merchandise and service for Super Purchasing for Black Acrylic Cream Jar - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , Gabon , azerbaijan , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We are doing everything to offer our customers with best services and best products . We promise that we'll be responsible all the way to the end once our services begin.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - 30g ...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - aluminu...
-
Low MOQ for Cute Lip Gloss Jar - 8ml / 10ml / ...
-
OEM manufacturer Vintage Feather Gel Eyeliner J...











