Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Sticking to the perception of "Creating products of top of the range and earning mates with people today from all over the world", we constantly put the desire of consumers in the first place for Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , El Salvador , Washington , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad and create a great future together.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - AJ-0...
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - custom lux...
-
Best quality Credit Card Hand Sanitizer Spray -...
-
Wholesale Price Roll On Perfume Bottle - 330ml...

