Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-430 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 230 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 430 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Aluminum Perfume Bottle
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
We follow our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create much more worth for our buyers with our abundant resources, highly developed machinery, experienced workers and great providers for Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: St. Petersburg , Puerto Rico , Swiss , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Well-designed Plastic Jar For Food - 7ml / 8ml...
-
Discount Price Acrylic Jars And Lids - 150ml P...
-
Factory wholesale Glass Tube Perfume Bottle - ...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...
-
Free sample for Frosted Glass Cosmetic Jars - ...




